Kimchi BAECHU

Kimchi je vlastně korejský způsob kvašení zeleniny. Máme více druhů kimchi jako například Kkakdugi, které jsem také zkoušela, recept najdete zde: https://sababistro.blogspot.com/2021/02/kkakdugi-kimchi.html dále Baeuchu, což je to nejběžnější, které jsme si tu ukázali, pak je Baek, u kterého se nepoužívá chilli, Nabak kimchi, Oi Sobagi kimchi, Pa kimchi..... 


Jak se říká, opakování je matka moudrosti, a proto znovu a lépe kvašená korejská zelenina Kimchi Baechu. Hned na začátek jsou dvě možnosti, jak zelí nakrájet nebo natrhat, začátečníkům bych doporučila zelí nakrájet na kostičky a odvážnějším listy natrhat. Trhají se tak, že si konec zelí očistíte, nakrojíte, jak je na fotografii, a roztrhnete po délce, pak se listy nasolují, aniž by se oddělily a plní se pikantní směsí list po listu a tak se skládají do sklenice. Zato u krájeného je to takto: 



  



Čtyři až pět kilo pekingského zelí rozkrájíme na menší kostičky cca 2 cm, propláchneme je vodou a ve velké míse jednotlivé kostičky prosolíme. Takhle prosolíme zelí celkem cca třičtvrtě hrnkem soli. Zelí je třeba potom něčím zatížit, necháme ho tak dvě hodiny a sem tam ho promícháme. Nakonec ho propláchneme ve studené vodě, vymyjeme všechnu sůl, důkladně ho necháme okapat a chutnáme ho, zda není moc slané.

Mezitím, co máme zatížené zelí, si připravíme z hrnku a půl vody a 2 lžic rýžové mouky hustší kaši s konzistencí pudinku. Vaříme ji za stálého míchání cca deset minut, pak přidáme 2 lžíce třtinového cukru, a ještě minutu povaříme. Do vychladlé kaše přidáme v mixeru rozmixovaný kousek zázvoru, cca 2 cm, 2 střední oloupané cibule a 20 stroužků česneku. Teď už kaši dochutíme pouze 5 lžicemi ústřicové omáčky, třemi lžícemi rybí omáčky, třičtvrtě hrnkem namletého chilli gochugaru, pro milovníky více pálivého dáme hrnek a půl.

  

 Teď kašovitou voňavou směs promícháme s deseti nakrájenými jarními cibulkami, dvěma ředkvemi daikon a dvěma středními mrkvemi. (nenechte se zmást, na jedné fotce je červená mrkev)

 


  

 Už se blížíme ke konci. Máme nakrájené okapané pekingské zelí a směs z kaše a zeleniny. Obojí spojíme (v rukavicích nebo bez) a vkládáme do kvašáku nebo sklenice. Kimchi důkladně upěchujeme, aby v něm nebyl vzduch, až budeme v horní části, něčím kimchi zatížíme a sklenici přiklopíme, aby do ní nešel vzduch. Ještě doporučuji dát sklenici raději do misky, až kimchi začne bublat, ať vám nevyteče. Takhle ho necháme cca tři dny při pokojové teplotě a pak ho přesuneme na chladné místo, čímž zpomalíme fermentaci. 


A můžete ochutnávat už v průběhu kvašení. Samozřejmě čím déle ho necháte kvasit, tím bude víc kyselé, jak je to i u klasického českého kvašeného zelí. Nemáte se čeho bát, párkrát si kimchi vyzkoušejte a pokud vám zachutná jako nám, tak po pár pokusech si ho vyladíte k dokonalosti.






Komentáře

..........CO.... RÁDI......ČTETE.....................